Ja vēlaties uzzināt vairāk par varikozām vēnām, skatiet šo rakstu. Tas palīdzēs izprast galvenos slimības cēloņus, kā arī patstāvīgi atpazīt pirmos varikozo vēnu simptomus.
Tikai daži cilvēki zina, ka varikozas vēnas ir diezgan izplatīta slimība, kas skar gandrīz 30% sieviešu un 20% vīriešu. Tas ir saistīts ar faktu, ka pirmie simptomi var būt gandrīz nemanāmi. Šis raksts palīdzēs jums izdomāt, kā patstāvīgi atpazīt varikozas vēnas, kad tās joprojām ir pakļautas konservatīvai un drošai ārstēšanai.
Kas ir varikozas vēnas?
Varikozas vēnas ir izplatīta slimība, kas var radīt daudz diskomfortu un būtiski pasliktināt dzīves kvalitāti. Varikozas vēnas rodas, ja vēnu sienas zaudē savu elastību un nespēj efektīvi sūknēt asinis atpakaļ uz sirdi. Ilgstoša stāvēšana vai sēdēšana, iedzimta predispozīcija, liekais svars, grūtniecība, sirds un asinsvadu slimības – tas viss var izraisīt vēnu varikozi. Ir dažādas metodes, kas var atvieglot simptomus un pat atbrīvoties no slimības.
Varikozas vēnas ir asinsvadu slimība, kas rodas, ja vēnu vārstuļi ir novājināti un tiek traucēta asinsrite. Tāpēc tas notiek.
Mūsu trauki sūknē asinis no kājām uz sirdi, pateicoties īpašu vārstuļu darbībai, kas neļauj asinīm plūst uz pēdām gravitācijas ietekmē. Bet gadās, ka vārsti vājinās. Un tad daļa asiņu sāk aizkavēties vēnās, un rezultātā spiediens uz tām palielinās. Venozās sienas paplašinās un kļūst bojātas. Laika gaitā vēnas kļūst arvien lielākas. Cilvēku ar varikozām vēnām kājas var izskatīties tā, it kā zem ādas būtu milzīgas virves.
Varikozas vēnas ir ne tikai estētiska problēma. Šī slimība var izraisīt nopietnas komplikācijas, piemēram, trombozi, čūlas un pat audu nekrozi. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi patstāvīgi atpazīt varikozas vēnas un pēc pirmajām pazīmēm konsultēties ar ārstu. Jo vieglāka ir slimības gaita, jo vieglāka būs ārstēšana. Galvenie varikozu vēnu attīstības iemesli.
Varikozo vēnu attīstības iemesli var būt dažādi. Apskatīsim katru no tiem tuvāk.
- Viens no galvenajiem faktoriem ir iedzimtība. Varikozas vēnas rodas cilvēkiem ar novājinātu vēnu sieniņu ģenētiskas mutācijas dēļ. Atcerieties, vai jūsu ģimenes locekļiem bija varikozas vēnas. Ja jums ir, tad jums ir arī risks saslimt ar šo slimību. Tomēr nesteidzieties satraukties. Ja jūs piekopjat veselīgu dzīvesveidu un rūpējaties par savu veselību, tad ir visas iespējas izvairīties no varikozu vēnu parādīšanās. Taču vienmēr ir svarīgi uzraudzīt savu uzturu un dzīvesveidu, kā arī būt uzmanīgam pret savu veselību.
- Darbs uz kājām. Ja strādājat profesijā, kurā daudz laika jāpavada, stāvot, īpaši uzmanieties pret savu kāju stāvokli. Pastāv augsts varikozu vēnu attīstības risks. Pirmkārt, cilvēkus, kas strādā stāvus, ietekmē kāju muskuļu nekustīgums. Ja cilvēks daudz staigā, muskuļi saraujas un saspiež asinsvadus, kas palīdz nospiest asinis uz sirdi. Bet, ja visu dienu stāvat vienā vietā, vēnas paliek bez atbalsta. Tāpēc, stāvot, palielinās varikozu vēnu iespējamība. Īpaši vērīgiem pret savu veselību jābūt šādu profesiju pārstāvjiem: skolotājiem, pavāriem, ķirurgiem, operāciju māsām, frizieriem, viesmīļiem, pārdevējiem, bārmeņiem, virpotājiem, masāžas terapeiti.
- Sēdošs darbs var negatīvi ietekmēt arī asinsvadu veselību un varikozu vēnu parādīšanos. Tie ir biroja darbinieki, šoferi, programmētāji, grāmatveži, bibliotekāri, kasieri, šuvējas, banku darbinieki, juvelieri un telefonu operatori. Arī mazkustīgs dzīvesveids palielina vēnu varikozes attīstības risku un ir bīstams. Galu galā apakšstilbu muskuļi nedarbojas, un asinis stagnē. Vēnas paplašinās un pārvēršas par varikozām vēnām. Īpaši slikti ir ieradums sakrustot kājas. Jūs varat izdarīt spiedienu uz vēnām, izraisot trombozi. Neaizmirstiet darba laikā ieturēt pārtraukumus un vismaz dažreiz iesildīties vai vismaz pastaigāties pa biroju.
- Smags fiziskais darbs un smaga celšana var izraisīt arī varikozas vēnas. Tas ir saistīts ar faktu, ka, paceļot lielu svaru, rodas intraabdominālais spiediens, kas, protams, tiek pārnests uz kājām un izraisa asinsvadu izstiepšanos un vārstuļu darbības traucējumus. Ja esat iekrāvējs, svarcēlājs, celtnieks, noliktavas pārzinis, kalnracis vai jums sava nodarbošanās laikā ir jācilā svari, atcerieties, ka tas ir bīstami un var izraisīt varikozas vēnas.
- Ilgi un bieži lidojumi ir bīstami arī asinsvadu darbībai. Lidojuma laikā notiek atmosfēras spiediena izmaiņas, kas negatīvi ietekmē arī asinsvadus. Lidmašīnā nevar izstiept kājas, un ir grūti atrast ērtu stāvokli. Sausā gaisa dēļ lidmašīnā ķermenis cieš no dehidratācijas. Asins viskozitāte palielinās, kas noved pie venozās stagnācijas un lēnas asinsrites.
- Grūtniecība. Bieži gadās, ka pirmie varikozo vēnu simptomi var parādīties tieši grūtniecības laikā, jo sievietes ķermenis tiek noslogots un parādās tūska kājās. Ārsti bieži var izrakstīt kompresijas apģērbu, kas var uzlabot slimības gaitu.
- Varikozas vēnas var izraisīt arī liekais svars. Turklāt ir svarīgi zināt, ka liekā svara dēļ cilvēks gadiem ilgi var nepamanīt nevienu vēnu varikozi. Varikozas vēnas var paslēpties zem ievērojama zemādas tauku slāņa. To vizualizācija ir ne tikai grūta, bet arī neiespējama bez instrumentālās tehnikas. Tāpēc, ja jums ir liekais svars un vakarā jūtat nogurumu vai kāju pietūkumu, pēc iespējas ātrāk jākonsultējas ar flebologu.
- Slikts dzīvesveids, pārmērīga alkohola lietošana, smēķēšana un citi slikti ieradumi un atkarības. Kopumā varikozas vēnas un slikti ieradumi nav savienojami. Un kopā ar smēķēšanu vai pārmērīgu alkohola lietošanu tam būs nopietnas sekas. Bez ārstēšanas un kontroles varikozas vēnas var izraisīt citas asinsvadu slimības, piemēram, apakšējo ekstremitāšu aterosklerozi.
- Papēži ir jūsu asinsvadu ienaidnieks. Nesteidzieties tiekties pēc skaistuma. Atcerieties, ka augsti papēži rada lielu stresu jūsu kājām. Apaviem vispirms jābūt ērtiem un pēc tam skaistiem. Papēžu kurpes, protams, ir pieņemami valkāt, bet tikai reizēm, neizmantojiet tos pārmērīgi.
Varikozu vēnu simptomi dažādās slimības stadijās.
Varikozo vēnu sākuma stadija. Kompensācijas posms. Sākotnējo varikozo vēnu stadiju sauc arī par kompensācijas stadiju. Šo nosaukumu tas ieguvis tāpēc, ka, traucējot vēnu darbību organismā, tiek aktivizēti īpaši mehānismi, kas šos traucējumus kompensē. Tāpēc viņa ir bīstama. Cilvēks var ignorēt varikozu vēnu pazīmes vairākus mēnešus un varbūt pat gadus un palaist garām dārgo laiku auglīgai ārstēšanai.
Ārējās pazīmes var nebūt pilnībā vai var parādīties zirnekļa vēnu formā. Tos nedrīkst novērtēt par zemu. Tie ir īsti varikozo vēnu priekšvēstneši.
Viss, ko cilvēks var sajust varikozu vēnu sākuma stadijā, ir smaguma sajūta kājās, sāta sajūta un pietūkums. Lielākā daļa pacientu šos simptomus saista ar nogurumu, īpaši, ja darbs ir saistīts ar stresu uz kājām.
Bet, ja esat jutīgs pret savu veselību, pamanījāt šos simptomus un savlaicīgi vērsāties pie flebologa, varat būt drošs. Šajā gadījumā, kad varikozas vēnas tiek diagnosticētas sākotnējā stadijā, tiek nozīmēta konservatīva neķirurģiska ārstēšana. Piemēram, dažāda veida skleroterapija.
Varikozo vēnu klasifikācija. Kas ir svarīgi zināt?
Varikozo vēnu klasifikācija ir atkarīga no tā, kādā līmenī skartā vēna atrodas. Ir svarīgi zināt par šo klasifikāciju, lai jūs varētu laikus atpazīt simptomus un nekavējoties vērsties pie flebologa.
Varikozu vēnu klasifikācija sākas ar galveno slimības formu noteikšanu: primārās (idiopātiskās) varikozas vēnas, sekundārās varikozas vēnas (vēnu traumatisku traumu sekas), ar vecumu saistītas varikozas vēnas (senils), iedzimtas varikozas vēnas (intrauterīna veidošanās). varikozas vēnas) utt.
Primārās varikozas vēnas ir viena no visizplatītākajām slimības formām. To var konstatēt jebkura vecuma cilvēkiem, lai gan visbiežāk šāda veida varikozas vēnas attīstās sievietēm. Iedzimtais faktors ir viens no šīs slimības cēloņiem.
Sekundārās varikozas vēnas ir slimības forma, kas attīstās pēc vēnu traumatiskiem ievainojumiem. Vēnu tromboze, operācijas, traumas un citi faktori var izraisīt sekundāras varikozas vēnas. Parasti šāda veida slimība rodas traumas vietā.
Senils varikozas vēnas visbiežāk rodas gados vecākiem cilvēkiem. Pieaugošā ķermeņa novecošanās izraisa vēnu asinsvadu sieniņu pavājināšanos, kas būtiski ietekmē to etimoloģiju.
Iedzimtas varikozas vēnas raksturo fakts, ka slimība rodas augļa attīstības laikā. Asinsvadu attīstības anomālija izraisa to dzīvībai svarīgās funkcijas pārkāpumu, proti, atgriezenisku vēnu paplašināšanos.
Varikozu vēnu otrais posms. Apakškompensācija.
Šis ir visizplatītākais posms, kurā pacienti jau vēršas pie ārsta. Subkompensācija ir stadija, kad organisms pats vairs nespēj tikt galā ar slimību. Šajā gadījumā cilvēks ne tikai sūdzas par sāpēm un pietūkumu dienas beigās, bet arī piedzīvo pastāvīgu diskomfortu. Pacientam jau ir grūti vadīt normālu dzīvesveidu. Šajā gadījumā nekavējoties jāieplāno vizīte pie flebologa.
Galvenie simptomi: vēnas ir skaidri redzamas, āda var iegūt zilu nokrāsu. Pietūkums, sāpes, dedzinoša sajūta un nelieli krampji kājās tiek novēroti ne tikai vakarā, bet arī naktī.
Vienkārša ārstēšana šajā posmā vairs nav pietiekama. Šajā gadījumā parasti tiek izmantota EVLT un minimāli invazīvā ķirurģija.
Trešais posms. Smagas varikozas vēnas. Dekompensācija.
Šajā gadījumā asinsvadu darbības traucējumi negatīvi ietekmē citu ķermeņa orgānu un sistēmu darbību. Ciet audu barošanās, tajos uzkrājas šķidrums, var rasties trofiskās čūlas. Vēnas stipri deformējas, un ir iespējamas nopietnas komplikācijas tromboflebīta formā.
Šajā posmā ir nepieciešama steidzama ķirurģiska ārstēšana. Pretējā gadījumā varikozas vēnas sāk apdraudēt dzīvību.
Ir svarīgi saprast, ka slimībai var būt vai nu viena attīstības forma, vai dažādas kombinācijas. Un varikozu vēnu klasifikācija nav viennozīmīga, bet drīzāk ietver dažādu faktoru kombināciju iespējamību. Bet neatkarīgi no formas, varikozām vēnām nepieciešama ārstēšana. Pareiza ārstēšana var nodrošināt pilnīgu atveseļošanos, novērst nopietnas komplikācijas un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti.
Varikozu vēnu diagnostika.
Mūsdienīgā klīnikā ir visprecīzākās un efektīvākās metodes varikozu vēnu diagnosticēšanai. Galvenās varikozo vēnu diagnostikas metodes ir:
- Speciālista pārbaude. Pirmā lieta, kas jums jādara, ir pierakstīties pie flebologa.
- Ultraskaņas izmeklēšana. Šī ir galvenā diagnostikas metode, ko izmanto varikozu vēnu noteikšanai. Vēnu ultraskaņas izmeklēšana ļauj redzēt jebkādas izmaiņas vēnu struktūrā, noteikt, vai nav traucēta asins plūsma, kā arī identificēt citas vēnu problēmas.
- Flebogrāfija. Šī ir diagnostikas metode, kas ļauj iegūt detalizētāku apakšējo ekstremitāšu asinsvadu attēlu, kamēr tajās ievada kontrastvielu. Šī metode ļauj diagnosticēt gan traucējumus vēnu struktūrā, gan citas limfātiskās sistēmas problēmas.
- CT pārbaude. Šī metode ļauj iegūt trīsdimensiju trauku attēlu, kas ievērojami uzlabo vēnu mērogošanu.
- MRI pārbaude. Šo metodi izmanto galvenokārt gadījumos, kad nav iespējams veikt ultraskaņas izmeklēšanu, jo samazinās tās efektivitāte varikozu vēnu diagnostikā.
- Termogrāfija. Šī metode ir balstīta uz ekstremitāšu termiskā starojuma ņemšanu vērā un ļauj noteikt slimību klātbūtni vēnu struktūrā.
Parasti diagnozes noteikšana, pamatojoties uz pētījumu datiem, neaizņem daudz laika. Lielākā daļa procedūru ilgst no 10 līdz 40 minūtēm. Ārstēšana dažādos posmos būs ļoti atšķirīga, tāpēc nekādā gadījumā nevajadzētu pašārstēties. Jebkuras veselības manipulācijas var nozīmēt tikai pēc pētījumu rezultātu saņemšanas.
Varikozu vēnu ārstēšanas metodes
Varikozas vēnas ir nopietns stāvoklis, taču to var ārstēt. Ir veidi, kā palīdzēt izvairīties no diskomforta un samazināt komplikāciju risku. Ir svarīgi neaizkavēt vizīti pie ārsta un ievērot viņa ieteikumus, jo savlaicīga ārstēšana ievērojami palielina atveseļošanās iespējas. Ir dažādas metodes, kas var atvieglot simptomus un pat atbrīvoties no slimības.
Pirmais svarīgais veids, kā ārstēt varikozas vēnas, ir dzīvesveida maiņa. Cilvēkiem, kas cieš no varikozām vēnām, īpaša uzmanība jāpievērš fiziskajām aktivitātēm. Regulāras fiziskās aktivitātes mērķis ir stiprināt ķermeņa lejasdaļas muskuļus un stimulēt asinsriti. Pastaigas, peldēšana, vingrošana kāju muskuļiem – tas viss var būt labs palīgs varikozu vēnu ārstēšanā.
Otrs veids ir mainīt diētu. Ir daudz produktu, kas var vēl vairāk pasliktināt situāciju ar varikozām vēnām: stipra kafija, asas garšvielas, alkohols, trekni un smagi ēdieni. Labāk izvēlēties pārtiku, kas ir bagāta ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām. Piemēram, dārzeņi, augļi, garšaugi, neraudzēti piena produkti, rieksti, zivis.
Pirmās divas metodes ir obligāti nosacījumi jebkurā slimības stadijā.
Nākamais solis, ja to norādīs ārsts, var būt ārstēšana ar zālēm. Ziedes, krēmi un želejas, kas satur vielas, kas uzlabo asinsriti, palīdz mazināt pietūkumu un sāpes. Jūs varat arī izmantot zāļu terapiju; ārsts izrakstīs tabletes.
Mūsdienu varikozo vēnu ārstēšanas metodes ietver:
- Obliterācija un koagulācija. Izstarotājs tiek ievadīts vēnā caur mikropunkciju. Lāzers precīzi uzsilda asinis, kas sadedzina asinsvadu sienas un noslēdz vēnu (to sauc par sklerozi). Pēc procedūras pabeigšanas emitētājs tiek noņemts. Laika gaitā vēna pārvēršas saistaudos un pēc tam pilnībā izzūd. Procedūras ilgums ir aptuveni pusstunda. Tūlīt pēc ārstēšanas pabeigšanas pacients var atgriezties normālā dzīvē. Lai nostiprinātu iegūtos rezultātus, vairākas dienas jāvalkā kompresijas apģērbs.
- Skleroterapija. Skartajā traukā tiek ievadīta īpaša viela, kas salīmē tās sienas. Līmētais trauks tiek izslēgts no asinsrites un laika gaitā izšķīst.
- Radiofrekvences ablācija. Darbības mehānisms ir līdzīgs lāzerterapijai. Procedūras laikā vēnā tiek ievietots katetrs, kas silda tās sienas un arī liek tām salipt kopā. Pēc kāda laika vēna izzūd.
- Miniflebektomija. Šī ir minimāli invazīva ķirurģiska operācija, kas tiek veikta vietējā anestēzijā ambulatori. Caur punkciju skartā vēna tiek rūpīgi izņemta bez iegriezumiem un šuvēm.
- Smagās slimības stadijās ir indicēta ķirurģiska ārstēšana, kas atņem izkropļotajām vēnām spēju izvadīt asinis.
Varikozu vēnu ārstēšana mūsdienu kinētikā
Mūsdienīgā klīnikā viņi zina, kā efektīvi palīdzēt pacientiem. Ārsti jau ir veikuši tūkstošiem operāciju un palīdzējuši miljoniem pacientu atbrīvoties no varikozām vēnām. Ja jūs ciešat no varikozām vēnām, ziniet, ka nekad nav par vēlu doties uz klīniku un ārstēties.
Mūsdienīgajā klīnikā strādā tikai augsti kvalificēti ārsti, kas specializējas varikozu vēnu un citu vēnu slimību ārstēšanā. Pacientiem tiek piedāvātas dažādas ārstēšanas iespējas, tostarp lāzerterapija, skleroterapija, radiofrekvenču terapija un ķirurģija. Tiek izmantotas tikai modernākās iekārtas un tehnoloģijas. Tas garantē maksimālu rezultātu un minimālu komplikāciju risku. Turklāt profesionālā klīnika ir viena no progresīvākajām vēnu ķirurģijas jomā valstī.
Vēl viena profesionālas klīnikas priekšrocība ir tā, ka pacientiem tiek nodrošināta tikai individuāla pieeja. Katrs pacients ir unikāls, un ārstēšanas laikā, izvēloties metodi, tiek ņemtas vērā visas viņa īpašības. Klīnikas galvenais mērķis ir ļaut pacientam atgriezties normālā dzīvē un aizmirst par problēmām ar vēnām.
Nedomājiet, ka varikozas vēnas pāries pašas no sevis. Patiešām, retos gadījumos simptomi var uzlaboties dzīvesveida izmaiņu vai noteiktu medikamentu dēļ. Tomēr ir svarīgi saprast, ka tas ir tikai īslaicīgs uzlabojums un ārstēšana joprojām ir nepieciešama. Atliekot vizīti pie ārsta, var tikai pasliktināt slimības gaitu.